O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Rejestracja VAT w Niemczech

dodano: 2019-05-22
-

Mehrwersteuer (w skrócie MwSt) to niemiecki podatek VAT. Do jego opłacenia są zobowiązane m. in. firmy prowadzące działalność gospodarczą na terenie Niemiec.

Mehrwersteuer dotyczy również firm posiadających siedzibę na terenie Polski, ale świadczących usługi na terenie Niemiec związane z :
  • nieruchomościami,
  • transportem osób przez sąsiedni kraj,
  • sprzedażą wysyłkową towarów z Polski do Niemiec (w przypadku przekroczenia limitu 100 000 euro lub też rezygnacji z limitu),
  • importem towarów z odprawą celną na terenie Niemiec.
W powyższych przypadkach firma polska będzie zobowiązana do rejestracji do VAT w Niemczech, a także będzie podlegać niemieckiej ustawie o VAT. W związku z tym, że w Niemczech VAT jest podatkiem rozliczanym rocznie, firma będzie zobligowana do składania deklaracji wstępnych (miesięcznych lub kwartalnych) oraz deklaracji rocznej tzw. Umsatzsteuererklärung. Deklaracje składane są tylko w formie elektronicznej, za pośrednictwem aplikacji ElsterFormular. 

Rejestracja do VAT w Niemczech odbywa się drogą mailową i trwa średnio od 4 do 6 tygodni. Podczas zgłoszenia nie jest wypełniany żaden formalny wniosek - wykaz brakujących dokumentów otrzymamy w odpowiedzi. Jedynie w przypadku firm budowlanych do zgłoszenia dołączane są specjalne kwestionariusze, certyfikat rezydencji oraz kopia wyciągu z KRS. Nadany Steuernummer (numer podatkowy do identyfikacji dla transakcji wewnątrzkrajowych) zostanie przesłany listownie. Dodatkowo, w przypadku przeprowadzania transakcji na terenie Unii Europejskiej, niezbędnym jest uzyskanie numeru Ust-IdNr - który nadawany jest przez Centralny Federalny Urząd Podatkowy. Nadanie numeru identyfikacyjnego VAT jest całkowicie darmowe. źródło: infoniemcy.pl
Kontakt

Kancelaria Podatkowa mgr Iwona Ewerman Doradca Podatkowy (wpis 06173 )

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl biuro2@ewerman.pl
Telefon:
Sprawy niemieckie 793 926 508 Sprawy polskie 501 007 591
Projekt i wykonanie BerMar multimedia