O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Jaki jest czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec?

dodano: 2019-03-18
-
W Niemczech nie ma ustawowego terminu, w którym urząd jest zobowiązany do przekazania decyzji podatnikowi o wysokości jego zwrotu. Zazwyczaj średni czas oczekiwania na wypłatę nadpłaconego podatku wynosi 3 miesiące. Termin ten zależy w dużej mierze od urzędu skarbowego, do którego kierowaliśmy nasze zeznanie podatkowe. 

Kwota zwrotu podatku z Niemiec jest zależna od wielu czynników, m. in. od przynależności do klasy podatkowej. Co więcej, podatnikom pracującym na terenie Niemiec przysługuje prawo do odliczania ulg od podatku, wpływających na wysokość zwrotu. Do najważniejszych ulg podatkowych zaliczymy:
  • minimalną, ustawową kwotę wolną od podatku,
  • ulgę na dzieci - Kindergeld,
  • odliczenia w ramach prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego,
  • wydatki specjalne, m. in. ubezpieczenie na starość, ubezpieczenie emerytalne, zdrowotne czy na wypadek bezrobocia,
  • wydatki związane z chorobą, niepełnosprawnością, jak również z kosztami utrzymania.
O zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec możemy się ubiegać nawet do 4 lat wstecz. Wnioski przyjmowane są przez niemiecki urząd podatkowy przez cały rok. Zwrot podatku z Niemiec przysługuje wszystkim osobom, które legalnie pracowały na terenie naszych zachodnich sąsiadów. Podstawowym dokumentem niezbędnym do rozliczenia podatku jest Lohnsteuerbescheinigung, czyli niemiecka karta podatkowa lub Lohn und gehalt Abrechnung(pod warunkiem, że stanowi ostatni odcinek z wypłaty i zawiera datę zakończenia pracy). Dokumenty te są przekazywane przez pracodawcę. Co więcej, podatnik musi pamiętać o złożeniu zaświadczeń o dochodach uzyskanych na terenie innych państw, czyli zaświadczenie UE/EOG, wydawane na drukach unijnych. Obowiązkowe jest również uzupełnienie niemieckich formularzy podatkowych oraz załączenie wszystkich dokumentów potwierdzających prawo do uzyskania ulg.


Źródło: euro-taxKontakt

Kancelaria Podatkowa mgr Iwona Ewerman Doradca Podatkowy (wpis 06173 )

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl biuro2@ewerman.pl
Telefon:
Sprawy niemieckie 793 926 508 Sprawy polskie 501 007 591
Projekt i wykonanie BerMar multimedia