O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

e-PIT także dla przedsiębiorców?

dodano: 2019-03-06
-
Od 15 lutego 2019 r. podatnicy mogą zobaczyć swoje zeznania roczne wypełnione przez fiskusa. Z nowej usługi e-PIT mogą skorzystać tylko ci podatnicy, którzy rozliczają się na podstawie PIT-37 i PIT-38. Od 2020 roku ma objąć również przedsiębiorców, którzy składają fiskusowi zeznania PIT-36, PIT-36L, PIT-28. 

Na podstawie składanych przez przedsiębiorców co miesiąc elektronicznych ewidencji VAT, w których są wykazy faktur sprzedaży i zakupów, fiskus wpisze w zeznaniu rocznym przychody i koszty przedsiębiorcy, a także wyliczy dochód i podatek. Ale w związku z tym, że rozliczenia VAT i PIT rzadko się ze sobą pokrywają, a oprócz tego, firmy o obrotach niższych niż 200 tys. zł rocznie nie składają JPK, zdecydowana większość i tak będzie musiała samodzielnie obliczyć przychody i koszty. 

Wypełnioną przez urząd deklarację podatkową podatnik będzie mógł zweryfikować i zaakceptować bez wprowadzania zmian lub zmodyfikować, wprowadzając np. inną OPP, na której rzecz chce przekazać 1% podatku. Jeżeli podatnik nie zrobi nic, czyli nie zaakceptuje wypełnionego zeznania, zostanie ono automatycznie uznane za zaakceptowane z końcem okresu rozliczeniowego. 

Źródło: 
https://businessinsider.com.pl/ 
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/Kontakt

Kancelaria Podatkowa mgr Iwona Ewerman Doradca Podatkowy (wpis 06173 )

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
projekt i wykonanie BerMar multimedia