O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Niemcy zaostrzają przepisy dotyczące rejestracji VAT

dodano: 2019-02-19
-
Od 01 stycznia 2019 roku zostały zaostrzone przepisy dotyczące rejestracji VAT. W 2018 przed wyzwaniem stanęły firmy prowadzące sprzedaż wysyłkową w Wielkiej Brytanii. Prawdopodobnie, zasady dotyczące VAT będą zmierzać w podobnym kierunku w całej Unii Europejskiej.

Nowe zasady rozliczania VAT w Niemczech dotyczą polskie firmy, które świadczą usługi w zakresach m.in. transportu osób przez terytorium Niemiec, świadczenia w Niemczech usług związanych z nieruchomościami, sprzedaży wysyłkowej, importu towarów z odprawą celną na terytorium Niemiec, dostawą towaru z terytorium Niemiec. Czyli w przypadkach gdy:

  • magazynują sprzedawane towary na terenie Niemiec;
  • magazynują towary w Polsce, ale przekroczyły limit sprzedaży wysyłkowej w wysokości 100 000 Euro.
Często polskie firmy wybierają Niemcy jako kraj opodatkowania na początku działalności ze względu na niższą stawkę VAT. Tych przedsiębiorców nowe przepisy również dotkną. Zmiany w przepisach będą najbardziej odczuwalne dla przedsiębiorców, którzy prowadzą sprzedaż poprzez internetowe platformy sprzedażowe, a jako kraj lokalizacji swoich produktów ustawiają Niemcy.

Zgodnie z nowymi przepisami, operatorzy rynku internetowego są zobowiązani do zbierania i przechowywania danych o rejestracji VAT sprzedawców oraz przekazywania ich niemieckim organom podatkowym w razie żądania. Dodatkowo, operatorzy rynku internetowego będą ponosić odpowiedzialność za nieprawidłowe rozliczenia VAT wśród sprzedawców. W związku z tym platformy sprzedażowe takie jak eBay i Amazon podjęły działania zmuszające sprzedawców do poprawnej rejestracji. Niespełnienie warunków nowych przepisów będzie skutkować blokadą kont w tych serwisach.

Żeby kontynuować korzystanie z internetowych platform sprzedażowych, polskie firmy muszą się zarejestrować jako podatnik VAT w Niemczech albo zmienić lokalizację produktu na Polskę. Oczywistym jest, że druga opcja wiąże się ze zmniejszeniem skali sprzedaży.

Rejestracja jako podatnik VAT w Niemczech przebiega głównie mailowo, czas oczekiwania na nadanie numeru identyfikacji podatkowej po złożeniu kompletu dokumentów wynosi około 4-6 tygodni.

Źródło: JLT - Jadżyn Legal & TaxKontakt

Kancelaria Podatkowa mgr Iwona Ewerman Doradca Podatkowy (wpis 06173 )

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
projekt i wykonanie BerMar multimedia