O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Meldunek w Niemczech

dodano: 2019-01-21
-
Meldunek jest czynnością obowiązkową, gdy planujemy pozostać na terenie Niemiec ponad 3 miesiące. Nieistotny jest tutaj pobyt naszej wizyty (praca, rodzina), ani wiek (student, dorosły). Termin na dopełnienie obowiązku to 7 lub 14 dni w zależności od kraju związkowego. Niewywiązanie się z obowiązku meldunku może skutkować nadaniem nam 6 klasy podatkowej przez urząd finansowy (co oznacza około 43% podatku) oraz nałożeniem grzywny.

Aby dokonać meldunku należy udać się do urzędu meldunkowego (z niem. Bürgeramt lub Einwohnermeldeamt) właściwego dla miejsca zamieszkania. Do poprawnej weryfikacji niezbędne są następujące dokumenty:
  • aktualny dokument tożsamości,
  • uzupełniony formularz meldunkowy,
  • adres zamieszkania  w Niemczech (w przypadku wynajmu należy przedstawić również umowę najmu oraz zaświadczenie od wynajmującego),
  • akt ślubu oraz akty urodzenia dzieci przetłumaczone na język niemiecki (o ile dotyczą),
  • zaświadczenie o studiowaniu (dotyczy tylko studentów).
Po uzyskaniu wpisu na rejestr mieszkańców wydawane jest zaświadczenie o zameldowaniu, niezbędne m. in. do uzyskania ubezpieczenia zdrowotnego, czy założenia konta w banku. Po upływie trzech miesięcy możemy zostać sprawdzeni przez niemieckich urzędników, czy posiadamy prawo do dalszego pobytu na terenie Niemiec - a więc, czy posiadamy określone dochody oraz ubezpieczenie zdrowotne.


Źródło: mondi-polska.pl
Kontakt

Kancelaria Podatkowa mgr Iwona Ewerman Doradca Podatkowy (wpis 06173 )

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
projekt i wykonanie BerMar multimedia