O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Główne korzyści założenia małej firmy w Niemczech

dodano: 2018-12-03
-
Kleinunternehmerregelung to regulacja zapewniająca wiele ułatwień dla osób będących tzw. małymi przedsiębiorcami. Drobnym przedsiębiorcą jest każda osoba prowadząca własną działalność gospodarczą na terenie Niemiec, której obrót w poprzednim roku kalendarzowym nie przewyższył kwoty 17 500 euro i jednocześnie planowany obrót w danym roku wyniesie mniej niż 50 000 euro. Regulacja zapewnia wiele ułatwień dla właścicieli małych firm. Jednym z nich jest brak obowiązku płacenia podatku obrotowego od osiągniętego obrotu. Co za tym idzie, przedsiębiorca może zyskać klientów dzięki niższej kwocie brutto za sprzedawane towary, czy świadczone usługi. Ponadto, w przypadku sprzedaży usług przedsiębiorcom zobowiązanym do odprowadzania podatku obrotowego, drobny przedsiębiorca może odliczyć zaliczkę na podatek. I w drugą stronę - drobny przedsiębiorca podczas zakupów płaci tylko cenę netto zakupionych towarów.

Najważniejsze w przypadku drobnych przedsiębiorców jest to, że na fakturach nie ma wyszczególnionego podatku obrotowego - w praktyce powinna zawierać informację o nienaliczaniu podatku obrotowego zgodnie z ustawą o podatku obrotowym. Obowiązkowe pola to: dane osobowe (nazwa / imię, nazwisko) i adresowe sprzedającego oraz kupującego, numer dokumentu i datę wystawienia, numer podatkowy lub numer identyfikacji podatkowej, pozycje faktury (towary lub usługi), datę dostarczenia towaru/wykonania usługi.

Przedsiębiorcy dobrowolnie decydują o chęci skorzystania z regulacji, jak również o rezygnacji z korzystania z niej. Jeżeli jednak wskazane powyżej granice kwot zostaną przekroczone, wówczas przedsiębiorca traci prawo wyboru i jest zobowiązany do płacenia podatku obrotowego.


Źródło: dojczland info
Kontakt

Kancelaria Podatkowa mgr Iwona Ewerman Doradca Podatkowy (wpis 06173 )

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
projekt i wykonanie BerMar multimedia