O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Różnice pomiędzy polską, a niemiecką emeryturą

dodano: 2018-11-05
-
Polakom pracującym u naszych zachodnich sąsiadów przysługuje prawo do emerytury niemieckiej po zakończeniu pracy zawodowej. Zasady przyznania oraz jej wysokość są jednak inne niż w naszym kraju. Przykładowo, wiek emerytalny u naszych zachodnich sąsiadów jest osiągany dopiero w wieku 67 lat, zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Istnieje jednak możliwość szybszego przejścia na emeryturę dla osób posiadających 45-letni staż pracy. Zgodnie z niemieckim prawem, do lat stażu pracy wliczane są także okresy pomiędzy jednym zatrudnieniem, a drugim. Oczywiście przejście na wcześniejszą emeryturę związane jest z pobieraniem świadczenia emerytalnego w niższej kwocie.

Wysokość niemieckiej emerytury jest obliczana indywidualnie dla pracownika - pod uwagę brane są okresy składkowe oraz jego dochody. Niemieckie przepisy nie regulują w tej kwestii wysokości kwoty minimalnej. W przypadku przyznania bardzo niskiej kwoty emerytury niemieckie prawo przyznaje świadczenie socjalne - przyznawane jest osobom, których emerytura jest niższa niż 789 euro.

Kolejną różnicą pomiędzy polską, a niemiecką emeryturą jest fakt, że przepracowanie tylko 5 lat uprawnia podatnika do otrzymywania świadczeń emerytalnych (oczywiście wówczas kwota świadczenia nie będzie zbyt wysoka ze względu na krótki staż pracy). Co więcej - osoby pobierające niemiecką emeryturę mogą dalej pracować. Ograniczeniem jest tylko kwota pobieranego wynagrodzenia równa 450 euro dla osób, które przeszły na wcześniejszą emeryturę.

Aby otrzymać świadczenie emerytalne należy złożyć specjalny wniosek o przyznanie emerytury na 3 miesiące przed planowanym korzystaniem ze świadczenia. Jeżeli wniosek nie zostanie złożony w odpowiednim terminie, wówczas emerytura za okres, w którym była już prawnie należna, przepadnie.


Źródło: serwisemerytalnyKontakt

Kancelaria Podatkowa mgr Iwona Ewerman Doradca Podatkowy (wpis 06173 )

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
projekt i wykonanie BerMar multimedia