O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Wypowiedzenie umowy najmu w Niemczech

dodano: 2018-10-24
-

Najemca ma prawo do wypowiedzenia umowy przy zachowaniu trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, niezależnie, na jak długi termin obowiązywała umowa. Wynajmującego obowiązują inne terminy wypowiedzenia, zależne od okresu najmu:
  • 3 miesiące - w przypadku, gdy umowa najmu trwała 5 lat lub mniej,
  • 6 miesięcy - w przypadku, gdy umowa najmu trwała powyżej 5 lat,
  • 9 miesięcy - w przypadku, gdy umowa najmu trwała powyżej 8 lat.
Często w umowach najmu zawieranych przed 2001 rokiem zamieszczana była informacja o 12-miesięcznym okresie wypowiedzenia dla wynajmującego w przypadku, gdy wynajmuje on dane mieszkanie powyżej 10 lat. Zapis ten jest prawomocny i zobowiązuje wynajmującego do zachowania dwunastomiesięcznego terminu. Zapis ten nie wpływa jednak na prawa najemcy, którego w każdej chwili obowiązuje ten sam, trzymiesięczny okres wypowiedzenia umowy. 

Okres wypowiedzenia umowy dla najemcy może zostać skrócony w umowie najmu - na przykład do jednego miesiąca. Korzystniejsze warunki przysługują jedynie najemcy - wynajmujący musi przestrzegać terminów zapisanych w ustawie. Ważnym jest, że w przypadku złożenia przez najemcę wypowiedzenia umowy, nie może ono zostać już cofnięte na prośbę jednej ze stron, jeżeli pismo dotarło już do rąk wynajmującego. Anulowanie jest możliwe tylko wtedy, jeżeli dotrze do wynajmującego wraz z lub przed otrzymaniem wypowiedzenia. 

Aby dany miesiąc, w którym składamy wypowiedzenie, został zaliczony do terminu wypowiedzenia, należy je dostarczyć do trzeciego dnia roboczego danego miesiąca.


Źródło: punkt.mediaKontakt

Kancelaria Podatkowa mgr Iwona Ewerman Doradca Podatkowy (wpis 06173 )

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
projekt i wykonanie BerMar multimedia