O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

dodano: 2018-08-20
-
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ) uprawnia osobę posiadającą oraz jej dzieci do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu w czasie tymczasowego pobytu na terenie państwa członkowskiego. Jest ona wydawana bezpłatnie. Wniosek o wydanie należy złożyć w oddziale wojewódzkiego NFZ (lub w jednej z delegatur NFZ) albo poprzez Internet (mailem, faksem, przy użyciu Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP). W przypadku młodzieży uczącej, zgłoszonej do ubezpieczenia jako członek rodziny się należy pamiętać, że po ukończeniu 18 roku życia koniecznym jest dołączenie do wniosku dokumentu potwierdzającego kontynuację nauki. Karta zazwyczaj jest gotowa do odbioru w ciągu 3 do 5 dni od daty złożenia wniosku. O EKUZ mogą starać się wszystkie osoby posiadające ubezpieczenie zdrowotne w NFZ, a także osoby, które nie są ubezpieczone, ale posiadają prawo do korzystania z opieki medycznej w Polsce.

Posiadanie EKUZ upoważnia do korzystania z praw wynikających z ustawodawstwa państwa członkowskiego dokładnie na tych samych warunkach, co osoby ubezpieczone w tym państwie. Przed wizytą warto upewnić się, że wykonuje on swoją pracę w ramach publicznej opieki zdrowotnej.
W zależności od statusu ubezpieczonego karta EKUZ jest wydawana na okres od 42 dni do 5 lat.

osoby pobierające świadczenia emerytalne5 lat
osoby ubezpieczone (osoby zatrudnione, prowadzące działalność gospodarczą, pobierające rentę, studenci zgłoszeni do ubezpieczenia, członkowie rodziny)12 miesięcy
osoby uprawnione na podstawie przepisów krajowych6 miesięcy
osoby bezrobotne zarejestrowane w UP2 miesiące
osoby uprawnione do otrzymywania świadczeń z pomocy społecznej90 dni
kobiety w okresie połogu, posiadające obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP42 dni


Źródło: gov
Kontakt

Kancelaria Podatkowa mgr Iwona Ewerman Doradca Podatkowy (wpis 06173 )

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
projekt i wykonanie BerMar multimedia