O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Zwrot podatku z Niemiec - kiedy otrzymamy decyzję o jego przyznaniu?

dodano: 2018-08-06
-
Od złożenia rozliczenia podatkowego do otrzymania samej decyzji dotyczącej zwrotu podatku z Niemiec może upłynąć nawet kilka tygodni. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to z faktu, że niemieckie przepisy nie regulują terminu rozpatrzenia wniosku podatnika przez pracowników Finanzamt. Urzędnicy rozpatrują wnioski zgodnie z ich datą wpłynięcia do urzędu - czyli pierwszeństwo do otrzymania decyzji i wypłaty zwrotu niemieckiego rozliczenia mają te osoby, które wcześniej złożyły deklaracje. Na termin odzyskanie zwrotu podatku z Niemiec ma również wpływ kompletność złożonego wniosku - oszczędzimy czas, gdy nie unikniemy zapytań o wymagane zaświadczenia i pokwitowania. Cały proces można dodatkowo przyspieszyć składając deklarację poprzez Internet, gdyż wnioski przesłane drogą elektroniczną mają wyższy priorytet w urzędzie.  

Niemieckie urzędy skarbowe zazwyczaj rozpoczynają rozpatrywanie deklaracji podatników w marcu, gdyż niemieccy pracodawcy oraz ubezpieczalnie mogą przesyłać informacje o swoich pracownikach do końca lutego. Pierwsze dwa miesiące każdego roku są również okresem wdrożenia niezbędnych zmian w systemach komputerowych urzędów pod kątem bieżącego orzecznictwa prawa podatkowego.

Jeśli nie otrzymamy decyzji dotyczącej zwrotu podatku z Niemiec przez okres 3 miesięcy od dnia złożenia rozliczenia podatkowego, wówczas możemy skontaktować się z urzędem, w którym je składaliśmy. Jeśli decyzji nie otrzymamy przez okres pół roku - jesteśmy uprawnienie do przesłania ponaglenia.

Źródło: dojczland.infoKontakt

Kancelaria Podatkowa mgr Iwona Ewerman Doradca Podatkowy (wpis 06173 )

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
projekt i wykonanie BerMar multimedia