O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Mały ZUS dla wszystkich małych przedsiębiorstw?

dodano: 2018-07-24
-
Sejm uchwalił przepisy umożliwiające zapłatę niższej kwoty ZUS również dla małych przedsiębiorstw. Planowany termin wprowadzenia w życia nowych przepisów to początek 2019 roku. Nowe regulację trafią pod obrady Senatu, a następnie ustawa będzie przekazana do podpisu Prezydentowi. Według obliczeń z niższych składek skorzysta kilkaset tysięcy mikrofirm.

Na chwilę obecną, wszyscy przedsiębiorcy zobowiązani są do płacenia składki ZUS w kwocie 1232,16 zł. Niższa kwota ZUS-u - 520 zł - przysługuje jedynie tym, którzy zakładają firmę po raz pierwszy. Co więcej - niższa kwota ZUS przysługuje jedynie przez pierwsze dwa lata od założenia działalności. Nowe regulacje umożliwią wszystkim jednoosobowym firmom na obniżenie kosztów ponoszonych na składkę ZUS również w przypadku, gdy średnie miesięczne przychody nie przekroczą 250% kwoty minimalnego wynagrodzenia - obecnie jest to kwota 5250 zł. Nie będzie brany pod uwagę okres działalności firmy.

Mały ZUS to jedno z ułatwień zaproponowanych w ostatnim czasie przez rząd. Kolejnym, niedawno uchwalonym udogodnieniem dla nowych przedsiębiorców jest brak konieczności rejestracji działalności w przypadku osiągania przychodu miesięcznego w kwocie niższej niż połowa najniższej krajowej (obecnie jest to 1005 zł). Po osiągnięciu wyższego dochodu przedsiębiorca jest zobowiązany do założenia firmy, jednakże przysługuje mu "ulga na start", czyli zwolnienie ze składek społecznych przez następne pół roku.


Źródło: InforKontakt

Kancelaria Podatkowa mgr Iwona Ewerman Doradca Podatkowy (wpis 06173 )

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
projekt i wykonanie BerMar multimedia