O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Zasiłek dla bezrobotnych otrzymywany za granicą, a deklaracja PIT

dodano: 2018-07-16
-
Zasiłek dla bezrobotnych to świadczenie przyznawane osobom, które straciły pracę. W Polsce podstawowym warunkiem otrzymania zasiłku jest udokumentowanie przepracowania co najmniej 365 dni w okresie 18 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku. Zasiłek wypłacany jest przez okres 6 lub 12 miesięcy. Wysokość świadczenia to od 664,90 zł przez pierwsze 3 miesiące i od 522,10 zł przez pozostałe - kwota ta uzależniona jest od stażu pracy.

W przypadku pobierania zasiłku dla bezrobotnych poza granicami naszego kraju, podlega on opodatkowaniu jedynie w Niemczech. Zasiłek jest zwolniony z opodatkowania w Polsce - w tego typu sytuacjach zastosowanie ma polsko-niemiecka umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, według której dochód opodatkowany jest wyłącznie w Państwie źródła. Stąd też nie należy rozliczać się z osiągniętego przychodu w polskiej deklaracji PIT. Zgodnie z umową zawartą pomiędzy krajami możliwe jest uniknięcie podwójnego opodatkowania również w przypadku innych świadczeń takich jak emerytura, czy renta.

Kwota otrzymywanego zasiłku dla bezrobotnych Hartz IV uzależniona jest od stopnia zapotrzebowania, czyli sytuacji rodzinnej osoby uprawnionej do otrzymywania zasiłku:

Osoby samotne lub samotnie wychowujące dzieci416 euro
Pary lub osoby żyjące w konkubinacie374 euro
Dorośli żyjący w gospodarstwie domowym innych oraz osoby poniżej 25 roku życia, które wyprowadziły się od rodziców bez zgody Jobcenter332 euro
Młodzież w wieku od 14 do 18 roku życia316 euro
Dzieci w wieku od 6 do 14 roku życia296 euro
Dzieci w wieku od 0 do 6 roku życia240 euroŹródło: GPKontakt

Doradca Podatkowy Iwona Ewerman

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
projekt i wykonanie BerMar multimedia