O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

500 plus a Kindergeld

dodano: 2018-06-25
-
Program Rodzina 500 plus jest projektem realizowanym przez państwo polskie. Na terenie Unii Europejskiej tego typu świadczenia podlegają pod system zabezpieczeń społecznych. System reguluje zależności między pobieranymi świadczeniami z dwóch różnych krajów, a także określa prawa pracowników i kryteria przyznawania świadczeń. Podczas wypłaty obu świadczeń istotnym jest, w którym państwie zatrudniony jest pracownik oraz w którym kraju mieszkają jego dzieci.

W przypadku, gdy jeden z rodziców pracuje w Niemczech, a drugi pozostaje bezrobotny, w pierwszej kolejności jest wypłacane świadczenie niemieckie. Jeżeli rodzice są zatrudnieni w dwóch różnych krajach istotnym jest kraj zamieszkiwania dzieci, co oznacza, że jeśli dzieci mieszkają w Polsce, pierwszeństwo wypłaty świadczenia przypada na Polskę. Jeżeli obydwoje rodzice są zatrudnieni za granicą (np. w Niemczech) wówczas w pierwszej kolejności wypłacane jest świadczenie niemieckie.

Jeśli osoba korzystająca ze świadczenia jest stratna przez kraj pierwszeństwa wypłaty, może ubiegać się o dodatek dyferencyjny w państwie, w którym jest zatrudniona. Przykładowo: uprawnieni do pobierania zasiłku
w Polsce w wysokości 500 zł mogą starać się także o Kindergeld, jednakże pomniejszony o kwotę otrzymywaną w Polsce (czyli 500 złotych). W przypadku, gdy pierwszeństwo w wypłacie posiadają Niemcy nie można ubiegać się o otrzymanie polskiego świadczenia - kwota Kindergeld przewyższa kwotę 500+.


PolskaNiemcyWysokość dodatku dyferencyjnego 
Pierwsze dzieckoobowiązuje kryterium190 euro190 euro
Drugie dziecko118 euro190 euro72 euro
Trzecie dziecko118 euro196 euro78 euro
Czwarte i każde kolejne dziecko118 euro221 euro103 euro


Źródło: Pracuj w UniiKontakt

Doradca Podatkowy Iwona Ewerman

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
projekt i wykonanie BerMar multimedia