O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Konsekwencje nieterminowego złożenia zeznania podatkowego

dodano: 2018-04-09
-
Wraz z ostatnim dniem kwietnia upływa termin rozliczenia deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. W przypadku przekroczenia wskazanego terminu, urząd nie może odmówić przyjęcia zeznania podatkowego, jednakże spóźnienie może wiązać się z konsekwencjami. Według kodeksu karnego skarbowego, osoby takie podlegają karze za wykroczenia skarbowego. O wykroczeniu skarbowym można mówić w przypadku, gdy kwota narażona na uszczuplenie należności publicznoprawnej jest nie wyższa niż pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 10 500 zł). 

Kara grzywny za niezachowanie terminu wynosi od 210 zł do 4 200 zł. Podatnik ma prawo do odmowy przyjęcia mandatu. Wówczas sprawa jest kierowana do sądu, gdzie zakres wymierzonej grzywny może dojść nawet do 42 000 zł.

Za przestępstwa skarbowe wymierzane są kary w postaci stawek dziennych. Jej wysokość wynosi od 70 do 28 000 zł i jest obliczana na podstawie dochodów podatnika, jego warunków rodzinnych, majątkowych i osobistych. Sąd może wymierzyć karę w wysokości do 720 stawek dziennych. 

Kary można uniknąć lub też może zostać złagodzona, jeżeli podatnik po dokonaniu czynu zabronionego powiadomił o tym organ, ujawniając okoliczności zdarzenia i osoby współdziałające, a także uiścił całą kwotę należnego podatku. 


Źródło: GPKontakt

Doradca Podatkowy Iwona Ewerman

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
projekt i wykonanie BerMar multimedia