O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Nowy typ umowy sezonowej

dodano: 2018-03-12
-
W rządzie trwają prace nad projektem przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W nowelizacji ustawy znajdziemy między innymi propozycję zabezpieczenia społecznego pracowników dorywczych pracujących w rolnictwie. Nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej podpisywany byłby z osobami zatrudnionymi przy zbiorach i sortowaniu owoców i warzyw, ich przygotowaniu do sprzedaży oraz magazynowaniu. 

Nowa umowa o pracę pomocnika rolnika w przeciwieństwie do obecnie stosowanych umów cywilnoprawnych, będzie oskładkowana. Każdy rolnik, zatrudniający pracownika w ramach tej umowy, będzie zobowiązany do opłacenia składek na ubezpieczenie chorobowe, wypadkowe i macierzyńskie. Stąd też, pomocnik rolnika będzie mógł korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej.  Jednakże, umowę tego typu podpiszemy maksymalnie na okres 120 dni w danym roku kalendarzowym. Ponadto, nie będą tutaj obowiązywały przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. 
 
Dochód osiągnięty przez pomocnika rolnika będzie opodatkowany. Każdy rolnik zatrudniający pomocników w ramach nowej umowy będzie zobowiązany do składania informacji o osiągniętych przychodach z tego tytułu i uwzględnić je w formularzu PIT-8C, a następnie przekazać do odpowiedniego miejscem zamieszkania urzędu skarbowego w terminie nie późniejszym niż koniec lutego roku następnego.


Źródło: InforKontakt

Doradca Podatkowy Iwona Ewerman

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
projekt i wykonanie BerMar multimedia