O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Zmiany w przepisach dotycząych zatrudnianiu cudzoziemców

dodano: 2017-12-21
-
Pierwszą zmianą będzie wprowadzenie zezwoleń na pracę sezonową na okres 9 miesięcy. Zezwolenia wydawane będą przez starostów. Zostanie także stworzony rejestr pracy cudzoziemców, w którym będą umieszczane informacje na temat udzielonych zezwoleń, oświadczeń o wpis do ewidencji, a także informacje starostów o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy. Wprowadzona zostanie także opłata za rejestrację oświadczenia pracodawcy o potrzebie zatrudniania cudzoziemców w wysokości 30 zł. 

Zgodnie z nowymi przepisami urząd może nie wpisać oświadczenia do ewidencji w przypadku jego bezprawnego złożenia - na przykład, gdy zostało złożone dla pozoru i cudzoziemiec nie będzie wykonywał pracy dla danego pracodawcy. W oświadczeniu pojawi się  klauzula ze świadomością o odpowiedzialności karnej. Po wpisaniu oświadczenia do ewidencji, pracownik będzie mógł pracować przez 6 miesięcy. 

Nowelizacja pozwoli nam dostosować się do przepisów unijnych. Umożliwi także kontrolę wszystkich zatrudnionych osób, przybyłych z innych krajów - dotychczas nie zbierano informacji dotyczących pracodawcy, stanowiska, czy warunków zatrudnienia obcokrajowców. Od przyszłego roku wszystkie te informacje będą traktowane jako obowiązkowe. Początkowy okres wejścia w życie nowych przepisów z pewnością będzie ciężkim czasem dla pracodawców i organów administracji publicznej. 


Źródło: kadry abcKontakt

Doradca Podatkowy Iwona Ewerman

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
projekt i wykonanie BerMar multimedia