O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Umowa o pracę za granicą i działalność gospodarcza w Polsce

dodano: 2017-12-11
-
Zgodnie z opinią Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, osoba prowadząca własną działalność gospodarczą na terenie kraju i wykonująca pracę najemną poza jego granicami, podlega ustawodawstwu kraju wykonywania pracy w oparciu o umowę o pracę. Jednakże, muszą zachodzić dwie przesłanki: praca najemna musi się faktycznie odbywać (nie wystarczy samo zawarcie umowy), a także ani praca ani działalność nie mogą mieć charakteru marginalnego. Wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych określi ustawodawstwo kraju, w którym podatnik wykonuje pracę najemną, jednakże na okres do 12 miesięcy.

W przypadku, gdy wykonywana za granicą praca zostanie uznana za marginalną lub też, gdy nie jest ona wykonywana, wówczas podatnika obowiązywać będą przepisy państwa, w którym prowadzi działalność gospodarczą. Ta sama zasada obowiązuję w drugą stronę - jeśli charakter pracy na własny rachunek okaże się być marginalny, wówczas zaczyna obowiązywać go ustawodawstwo państwa, w którym wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę

Określenie charakteru pracy najmnej zależy od trzech składników: czasu pracy, dochodu i wynagrodzenia netto. Jesli czas pracy na podstawie umowy w porównaniu do ogółu czasu wykonywanych prac w danym okresie wynosi mniej niż 5% lub kwota wynagrodzenia netto z pracy najmnej do kwoty ogólnej dochodu wynosi mniej niż 5%, praca taka uznawana jest za marginalną.

Podatnik zobowiązany jest do przekazywania Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych wszystkich dokumentów i informacji, potrzebnych do ustalenia ustawodawstwa. 


Źródło: podatki.biz
Kontakt

Doradca Podatkowy Iwona Ewerman

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
projekt i wykonanie BerMar multimedia