O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Różnice pomiędzy numerem identyfikacji podatkowej a numerem identyfikacyjnym

dodano: 2017-11-27
-
Numer identyfikacji podatkowej zależy ściśle od kraju związkowego i zawiera od 10 do 11 cyfr. Składa się na niego kod kraju związkowego, gdzie znajduje się urząd skarbowy, następne cyfry określają rejon jego urzędowania, natomiast pozostałe odnoszą się do osobistego numeru identyfikacyjnego, a ostatnia cyfra to cyfra kontroli bezpieczeństwa. Numer identyfikacji podatkowej jest nadawany automatycznie po złożeniu pierwszego rozliczenia podatkowego lub w przypadku otwarcia działalności gospodarczej. Małżeństwa otrzymują tylko jeden, wspólny numer identyfikacji podatkowej. Podanie tego numeru jest wymagane podczas rozliczenia podatkowego czy - w przypadku posiadania firmy - wystawiania rachunku.

Numer identyfikacyjny, nadawany w Niemczech, można porównać do polskiego numeru PESEL. Złożony jest z 11 cyfr i jest przydzielany każdemu obywatelowi po urodzeniu. Numery identyfikacyjne przechowywane są przez Centralny Federalny Urząd Podatkowy do 20 lat po śmierci. W numerze tym zapisane są wszelkie dane osobowe, ważne przez całe życie, które w razie potrzeby są aktualizowane - przykładowo po zawarciu związku małżeńskiego, czy zmianie adresu. Numer ten używany jest tylko do komunikacji z urzędami. 

Główną różnicą obu numerów jest to, że numer identyfikacyjny jest niezmienny przez całe życie, w przeciwieństwie do numeru identyfikacji podatkowej. Zmiana numeru identyfikacji podatkowej może być związana przykładowo ze zmianą miejsca zamieszkania - jeśli nowy adres będzie podlegał pod inny urząd skarbowy, podatnik otrzymuje nowy numer. Innym istotnym przykładem jest wstąpienie w związek małżeński- wówczas małżonkowie otrzymają nowy, wspólny numer identyfikacji podatkowej. W obu tych przypadkach numer identyfikacyjny pozostaje bez zmian. 
Oba numery znajdziemy w lewym górnym rogu każdego pisma wysłanego przez urzęd skarbowy.


Źródło: dojczlandKontakt

Doradca Podatkowy Iwona Ewerman

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
projekt i wykonanie BerMar multimedia