O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Ulgi podatkowe w Niemczech

dodano: 2017-11-13
-
Podatki w Niemczech odprowadzane są przez osoby, które w ciągu roku osiągnęły określoną kwotę dochodu. Ich wysokość wzrasta wraz ze wzrostem zarobków. Według niemieckiego prawa, podatnicy mogą zmniejszy kwotę podatku, korzystając z kwot wolnych od podatku. 

Pierwszym rodzajem jest obowiązująca dla wszystkich minimalna stawka wolna od podatku. Kwota ta musi być zapewniona każdemu pracownikowi i nie podlega opodatkowaniu, jest ona traktowana jako egzystencjalne minimum.

Inną możliwością zmniejszenia ciężaru odprowadzania podatków są ulgi na dzieci. Rodzice są uprawnieni do odliczenia ulgi od dochodu - przysługuje ona w przypadku nie pobierania zasiłku rodzinnego. Jest to rozwiązanie korzystne dla osób osiągająych bardzo duże dochody, gdyż odliczenie ulgi na dochód może znacznie przewyższyć kwotę pobieranego zasiłku.

W Niemczech opodatkowane są także dochody w postaci darowizny czy spadku. Wysokość stawki podatkowej uzależniona jest od stopnia pokrewieństwa, po której dziedziczymy lub przez którą zostaliśmy obdarowani - bliższe pokrewieństwo oznacza wzrost ulgi podatkowej, z której może skorzystać każdy podatnik chcący obniżyć kwotę podatku.

Dodatkowo, każda osoba może złożyć wniosek o przyznanie właściwych ulg podatkowych na następny rok, jeśli wie, że w przyszłym roku będzie mieć znaczne wydatki. Wniosek taki należy złożyć najpóźniej do października w obecnym roku. Po pozytywnym rozpatrzeniu podatnik będzie w danym roku osiągał wyższe wynagrodzenie netto, gdyż składki potrącanego podatku od dochodu będą niższe. W przypadku niedochowania terminu złożenia wniosku, pieniądze nie przepadają - podatnik może je odzyskać w następnym roku wraz z rozliczeniem podatku.Źródło: interatx24Kontakt

Doradca Podatkowy Iwona Ewerman

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
projekt i wykonanie BerMar multimedia