O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Klasy podatkowe w Niemczech

dodano: 2017-10-16
-

Wielkość odprowadzanego podatku w Niemczech zależna jest od przynależności do danej klasy podatkowej. Zależą od niej również wszystkie inne świadczenia otrzymywane zamiast wynagrodzenia, czyli zasiłek dla bezrobotnych, chorobwy czy wychowaczy. 

Po zameldowaniu się w Niemczech, samotne osoby automatycznie otrzymują 1. klasę podatkową, małżeństwo - kombinację klas 4/4. Aby ją zmienić, należy  przesłać wniosek do Finanzamtu wraz z wymaganymi dokumentami. Co miesiąc pracodawcy pobierają informację o aktualnej klasie podatkowej swojego pracownika. Według tego wyliczana jest odpowiednia kwota wynagrodzenia netto.

Klasy podatkowe:

I- otrzymują ją wszystkie osoby niezamężne, rozwiedzione lub pozostające w separacji, owdowiałe, zamężne (których małżonek przebywa poza granicami Unii Europejskiej. Wynagrodzenie wolne od podatku to 945 euro.

II - tą klasę dostają osoby samotnie wychowujące dzieci. Wynagrodzenie wolne od podatku to 1077 euro.

III - obejmuje wszystki osoby zamężne, których małżoenk nie pracuje lub należy do V klasy podatkowej. oraz osoby owdowiałe ( w rok po śmierci małżonka). Wynagrodzenie wolne od podatku to 1778 euro.

IV - dotyczy tych małżonków, których partner również wybrał IV klasę podatkową. Wynagrodzenie wolne od podatku to 945 euro.

V - dotyczy tych małżonków, których partner również wybrał III klasę podatkową. Wynagrodzenie wolne od podatku to 105 euro.

VI - osoby zarówno samotne, jak i zamężne wykonujące więcej niż jedną pracę (klasa VI odnosi się do drugiej pracy) dotyczy tych małżonków, których partner również wybrał IV klasę podatkową. Wynagrodzenie wolne od podatku to 0 euro.

Aby dowiedzieć się, jaką klasę podatkową się posiada należy skontaktować się z urzędem finansowym. Informacje o posiadanej klasie wraz ze wszystkimi danymi podatnika zawarte są w elektronicznej karcie podatkowej- Elektronische Lohnsteuerabzugsmerkmale (ELStAM).Źródło: dojczlandKontakt

Doradca Podatkowy Iwona Ewerman

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
projekt i wykonanie BerMar multimedia