O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Jak starać się o zwrot podatku z Niemiec wraz z współmałżonką

dodano: 2017-08-25
-
Wspólnie może rozliczyć się małżeństwo, niemieszkające razem – kiedy jedna osoba pracuje w Niemczech, natomiast druga w Polsce. Niemiecki ustawodawca daje taką możliwość, natomiast istnieje ryzyko wystąpienia dopłaty do podatku. 

Przy wspólnym rozliczeniu małżonkowie w rocznym zeznaniu deklarują osiągnięte dochody w danym roku, m.in. trzeba podać dochody zagraniczne. 

Niektórzy pracownicy zatrudnieni w Niemczech mają niekorzystną klasę podatkową. Wynika to z tego, że pracodawca często naciska pracownika na wybór III klasy podatkowej, przy której płaci się niższe podatki - w momencie, kiedy jeden z małżonków pracuje w Niemczech. 

Nie zawsze zwraca się uwagę na to, że polskie dochody współmałżonka zostaną wliczone do wspólnej deklaracji rocznej
w Niemczech. Przy wyborze III klasy podatkowej istnieje wysokie ryzyko dopłaty, gdyż dochody z Polski podwyższą wspólny zarobek brutto małżeństwa. Wtedy może właśnie powstać niedopłata. 

Z wyroku Sądu Finansowego w Münster wynika, że wspólne opodatkowanie małżonków jest możliwa mimo tymczasowej separacji. W tym przypadku, małżonkowie prowadzą zgodne małżeństwo, to chociaż obydwoje czasowo żyją osobno, niemiecki Urząd Skarbowy musi zaakceptować ustaloną stawkę wspólnego opodatkowania małżonków. 

Małżeństwa z tymczasową separacją mają możliwość rozliczenia się wspólnie przy czym warto pamiętać, aby na skutek wspólnego rozliczenia nie wyszła dopłata. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto rozliczenie podatkowe powierzyć doradcy podatkowemu, który przeanalizuje indywidualną sytuację małżeństwa. Ważne jest, że do rozliczenia podatku z Niemiec będzie potrzebny dokument o nazwie Besondere Lohnsteuerbescheinigung, który pracownik otrzymuje od pracodawcy.


Źródło: finanzamt.plKontakt

Doradca Podatkowy Iwona Ewerman

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
projekt i wykonanie BerMar multimedia