O firmie Oferta Aktualności Kontakt

Nowy JPK Vat

dodano: 2020-09-25


Nowy JPK_VAT to dokument elektroniczny. Składa się z dwóch części. Obejmie zarówno ewidencję VAT (zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT podatnika za dany okres), jak i deklarację VAT (deklarację VAT-7M).


Plik został podzielony na dwie struktury logiczne:

1) część deklaracyjną – składającą się z pozycji wykazywanych w deklaracjach VAT,

2) część ewidencyjną – przypominającą składane przed zmianą pliki JPK_VAT.

Innymi słowy można określić w uproszczeniu, że nowy JPK_VAT to zbiór danych o transakcjach zakupu i sprzedaży, z wyszczególnieniem wartości, stawek VAT i kwot wyliczonych, oraz danych poszczególnych kontrahentów.


Nowa struktura łączy więc w sobie dane przekazywane przed zmianą do Ministerstwa Finansów i urzędu skarbowego w postaci deklaracji VAT i pliku JPK_VAT. Ponadto wprowadza dodatkowe oznaczenia w szczególności dla transakcji wrażliwych. Nowe dane będą przydatne do analizy rozliczeń VAT i jego kontroli.

Techniczne wypełnienie JPK_VAT nie powinno jednostkom sprawić trudności. Największym problemem dla jednostek może być odpowiednie wprowadzanie danych w rejestrach sprzedaży – jako opodatkowane, zwolnione czy wyłączone poza VAT, oraz w rejestrach zakupu – jako te z prawem do odliczenia w całości, przy zastosowaniu prewspółczynnika, wskaźnika struktury sprzedaży (proporcji) czy brakiem możliwości odliczenia.

źródło: gazetaprawna.pl
Kontakt

Doradca Podatkowy mgr Iwona Ewerman (wpis 06173 )

ul. W.Pola 41/2
53-140 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl biuro2@ewerman.pl
Telefon:
790219388, 501007591
Projekt i wykonanie BerMar multimedia