O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Podatki w Niemczech 2020 -wszystko co musicie o nich wiedzieć!

dodano: 2020-02-27
-

Rok 2020 przyniósł wiele zmian w ustawodawstwie dotyczącym niemieckich podatków. Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat:

Podatki w Niemczech jednymi z najwyższych w Europie i na świecie

W Niemczech podatki i składki na ubezpieczenie społeczne są jednymi z najwyższych na świecie. W Europie tylko obywatele Belgii płacą z tego tytułu więcej.

Wyższe kwoty wolne od podatku i ulgi na dzieci

W 2020 roku kwota wolna od podatku (Steuerfreibetrag) wzrosła o 240 euro (2,6%) i wynosi w tej chwili 9.408 euro brutto dla samotnej osoby, co w przeliczeniu na miesiąc daje kwotę 784 euro wolnych od podatku oraz 18.816 euro dla małżeństw co oznacza wzrost o 480 euro wolnych od podatku porównując z rokiem poprzednim.

Od stycznia bieżącego roku kwota wolna od podatku dla osób posiadających dzieci (Kinderfreibetrag) to 2586 euro.  Dla rodziców składających wspólnie zeznanie podatkowe i posiadających jedno dziecko kwota ta wynosi 5172 euro.

Kolejna zmiana dotyczy kwoty wolnej od podatku na opiekę nad dziećmi, kształcenie ich oraz szkolenie (Freibetrag für Betreuungs- und Erziehungs- oder Ausbildungsbedarf der Kinder),  1.320 euro na dziecko i rodzica.

Podatek solidarnościowy i kościelny w 2020 w Niemczech

29.11.2019r. doszło do nowelizacji ustawy „Gesetz zur Rückführung des Solidaritätszuschlags.” Z tego względu wszyscy podatnicy o dochodach poniżej 73.874 euro brutto dla osób samotnych oraz poniżej 151.990 euro brutto dla rodzin z dziećmi, zostaną w 2021 roku zwolnieni z podatku solidarnościowego.

Wysokość podatku kościelnego (Kirchensteuer) nie zmieni się w tym roku. W dalszym ciągu w zależności od landu zamieszkania podatnika będzie wynosić 8% lub 9% ustalonego podatku dochodowego (festzusetzende Einkommensteuer).

Termin składania deklaracji podatkowych w 2020

Zeznania podatkowe za 2019 rok wszyscy podatnicy muszą złożyć do 31 lipca 2020 roku w Urzędzie Skarbowym.

Kary w przypadku opóźnienia w złożeniu deklaracji podatkowej w Niemczech

Deklaracje podatkowe składane po przekroczeniu terminu wiążą się z karą pieniężną. Kara ta wynosi 25 euro za każdy rozpoczęty miesiąc spóźnienia, jej maksymalna wartość nie może przekroczyć 25.000 euro.

Bilety subwencjonowane przez pracodawcę (Jobticket) są zwolnione z podatku

Bilety z możliwością prywatnego użytkowania są zwolnione z podatku.

Podwyżki ryczałtów i diet pracowników na wyjazdach i delegacjach

W bieżącym roku kierowcy ciężarówek jeżdżący na długich trasach będą otrzymywać 8 euro diety za dzień pracy. Dla pracowników w delegacjach również zostały podniesione ryczałty dzienne (Verpflegungspauschale). Delegacje jednodniowe nie dłuższe niż 8 godzin : ryczałt 14 euro. Delegacje całodobowe: ryczałt 28 euro.

Ulgi podatkowe w Niemczech dla pojazdów elektrycznych

Pracownicy korzystający z samochodu służbowego z napędem elektrycznym do celów prywatnych mogą liczyć na dodatkowe ulgi podatkowe. Ładowanie akumulatorów lub baterii aut elektrycznych na terenie firmy do 2030 roku jest zwolnione z podatku.

Minimalne wynagrodzenie w roku 2020

Od 1 stycznia 2020 roku doszło do podwyżki płac w sektorze zarobków niskich. Stawka godzinowa wzrosła do 9,30 euro.

Kwota wolna od opodatkowania dla emerytów w Niemczech w 2020

Podniesiona została granica dochodu wolnego od podatku z tytułu renty lub emerytury „Rentenfreibetrag”. W wymiarze roku część emerytury, która przekracza 9.408 euro zostanie opodatkowana.

Specjalna amortyzacja dla niemieckich inwestorów budowlanych

Rząd federalny wprowadził dodatkową amortyzację dla inwestorów czynszowego budownictwa, którzy nie korzystają z programów dotacji publicznych. Rozporządzenie dotyczy wniosków, które zostały złożone po dniu 31 stycznia 2018, a przed 1 stycznia 2022 roku. 

Reforma podatku od nieruchomości, która ma zostać wdrożona do końca 2019 roku

Zmiany dokonane w ramach nowelizacji podatku od nieruchomości obwiązywać będą od 2025 roku.

Zasiłek budowlany na dzieci dla rodzin (Baukindergeld)

Od 2018 roku państwo udziela dotacji, która umożliwia rodzinom budowę lub kupno własnej nieruchomości.
Rodzina upoważniona jest do dotacji, kiedy dzieci w momencie składania wniosku nie ukończyły 18 roku życia, a także wprowadzą się z rodzicami do nowej nieruchomości.

Rozliczenie podatkowe w Niemczech we własnym zakresie

Rozliczenie podatkowe można wykonać na portalu https://www.elster.de/eportal/start. Jest to darmowy portal, który współpracuje z niemieckim urzędem finansowym i umożliwia kompleksową obsługę deklaracji podatkowych.

Drugim rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która oferuje tego typu rozliczenia. Jedną z najbardziej popularnych firm jest smartsteuer.de.
Dla studentów korzystną alternatywą jest portal studentensteuererklaerung.de. 

Źródło: punkt.media
Kontakt

Kancelaria Podatkowa mgr Iwona Ewerman Doradca Podatkowy (wpis 06173 )

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl biuro2@ewerman.pl
Telefon:
Sprawy niemieckie 793 926 508 Sprawy polskie 501 007 591
Projekt i wykonanie BerMar multimedia