O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

PIT za 2019: Pracuję na etacie, wypełniam PIT-37. Czy muszę mieć mikrorachunek?

dodano: 2020-02-05
-
Z dniem 1 stycznia 2020 roku podatki PIT, CIT i VAT należy wpłacać na indywidualny rachunek, natomiast nie każdy ma taki obowiązek.

Mikrorachunkiem nazywamy indywidualny numer konta, który służy do rozliczeń ze  skarbówką. Dotychczasowe rachunki do regulowania PIT, CIT i VAT nie są już aktywne. Od Nowego Roku zastąpił je właśnie mikrorachunek. Według Administracji skarbowej zalet takiego rozwiązania jest wiele, na przykład trudniej dzięki niemu o pomyłkę w płatnościach, a także szybciej uzyskamy zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami. Pojawiły się natomiast wątpliwości jakie daniny należy wpłacać na mikrorachunek oraz co zrobić, gdy ktoś posiada dwa mikrorachunki. 

Wiele wątpliwości posiadają przedsiębiorcy, którzy na mikrorachunek muszą wpłacać VAT od towarów i usług, a także zaliczki na podatek dochodowy pracowników. Niepewne są też osoby, które osiągają dochody z najmu. Najwięcej jednak pytań pochodzi od osób pracujących na umowie o pracę lub umowie cywilnoprawnej, które między 15 lutego, a 30 kwietnia składają formularz PIT-37. Te osoby z rozliczaniem podatków CIT i VAT nie mają nic wspólnego. W wielu przypadkach takie osoby nie muszą zakładać swojego mikrorachunku.

Za pracowników (zleceniobiorców) podatki reguluje pracodawca, który część każdej wypłaty przekazuje skarbówce w formie zaliczki na podatek dochodowy. Pracodawca dokonuje takich wpłat na swój mikrorachunek, a nie pracownika.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy po wypełnieniu formularza PIT pracownika lub zleceniobiorcy okaże się, iż w jego przypadku nastąpiła niedopłata podatku, czyli kiedy dostał ,,na rękę” więcej niż powinien. W takim wypadku musi oddać nadwyżkę fiskusowi co oznacza, że taki pracownik musi założyć swój mikrorachunek. Taka możliwość występuje :

gdy pracodawca nie rozliczył poprawnie wszystkich zaliczek lub zastosował zaokrąglenie;

gdy ktoś osiągnął roczny dochód ponad 85 528 zł i powinien rozliczyć się według 32-procentowej skali, a pracodawca wpłacał jego zaliczki według skali niższej;

gdy ktoś pracował w dwóch firmach i obie przy rozliczeniach wzięły pod uwagę przypadającą mu kwotę wolną od podatku;

gdy ktoś nie osiągał równomiernych dochodów przez cały rok 2019, a zarabiał głównie w ostatnim kwartale; wynika to stąd, że 1 października 2019 podstawowa stawką PIT zmniejszyła się 18 proc. do 17 proc., płatnicy zaczęli płacić zaliczki na podatek według nowej stawki, do rozliczeń rocznych stosuje się zaś uśrednioną wartość 17,75 proc.

W większości przypadków podatnicy nie muszą niczego dopłacać, a kiedy ich formularz PIT wskazuje na wystąpienie nadpłaty otrzymają jej zwrot. Do tego celu mikrorachunek nie jest potrzebny.

Źródło: gazetaprawna.plKontakt

Kancelaria Podatkowa mgr Iwona Ewerman Doradca Podatkowy (wpis 06173 )

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl biuro2@ewerman.pl
Telefon:
Sprawy niemieckie 793 926 508 Sprawy polskie 501 007 591
Projekt i wykonanie BerMar multimedia