O firmie Oferta Aktualności Kontakt

Czy w Polsce zostanie wprowadzony podatek od cukru?

dodano: 2019-12-06
-
Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski poinformował, iż w celu ograniczenia złych nawyków żywieniowych społeczeństwa, do końca roku 2022 zostanie wprowadzony podatek cukrowy. Jest to jedno z założeń Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.

Wiosną tego roku została uchwalona ustawa, dzięki której powstanie całościowy program walki z rakiem tzw. cancer plan, Narodowa Strategia Onkologiczna. Program ma wytyczyć kierunki rozwoju systemu opieki onkologicznej. Między innymi będzie zawierał działania z zakresu profilaktyki, wczesne wykrywanie, diagnostykę oraz leczenie chorób nowotworowych. Ustawa trafiła do uzgodnień międzyresortowych pod koniec listopada. 

"Podatek cukrowy jest zapisany w strategii. Chcielibyśmy wdrożyć go do końca 2022 r., ale nie jako dodatkowe źródło finansowania budżetu państwa. Na tym nam jako Ministerstwu Zdrowia zależy, ale znacznie mniej" – powiedział Wiceminister zdrowia.

Pan Sławomir Gadomski zaznaczył, iż celem wprowadzenia takiej daniny jest ograniczenie złych nawyków żywieniowych społeczeństwa oraz wymuszenie na producentach mniejszych ilości produktów słodzonych. 

W nowym planie onkologicznym resort kładzie duży nacisk na profilaktykę w walce z rakiem. Dotoczy to profilaktyki pierwotnej, zdrowych postaw, zdrowego żywienia oraz niepalenia tytoniu, a także profilaktyki wtórnej. Resort wyjaśnia, iż zależy mu na tym , aby pacjenci częściej zgłaszali się na badania przesiewowe oraz aby były one jak najbardziej nowoczesne. 

Jednym z najbardziej kosztownych, ale też bardzo ważnych punktów strategii jest wprowadzenie szczepień dziewczynek w wieku od 9 do 14 lat przeciw rakowi szyjki macicy do roku 2021. Resort szacuje, iż koszt zaszczepienia jednego rocznika dziewczynek to 90 mln zł.

Gadomski zaznacza, że działania w ramach programu w ciągu 10 lat pochłoną 5 mld zł. "To dwukrotne zwiększenie tego, co mieliśmy do tej pory (w Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych – PAP), ale to są tylko działania bezpośrednie związane z realizacją strategii" – zastrzegł. Strategia zakłada też działania Narodowego Funduszu Zdrowia czy Agencji Badań Medycznych. Będą one finansowane z ich funduszy.

Źródło: Gazetaprawna.pl
Kontakt

Doradca Podatkowy mgr Iwona Ewerman (wpis 06173 )

ul. W.Pola 41/2
53-140 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl biuro2@ewerman.pl
Telefon:
790219388, 501007591
Projekt i wykonanie BerMar multimedia