O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Nowy JPK_VAT i likwidacja deklaracji VAT od 2020 roku.

dodano: 2019-11-28
-
Od 1 kwietnia 2020 roku nowym obowiązkiem podatników jest korzystanie z nowego, przesyłanego elektronicznie co miesiąc, pliku JPK_VAT.

JPK czyli Jednolity Plik Kontrolny jest dokumentem elektronicznym zwierającym dane o operacjach gospodarczych za dany okres. Dotyczy to między innymi danych z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT), ksiąg rachunkowych (JPK_KR), podatkowej księgi przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR) oraz faktur (JPK_FA). Jednolity Plik Kontrolny jest stworzony poprzez zaciągnięcie z programów księgowych danych, a następnie ułożenie ich w określonym, ustandaryzowanym układzie i formacie.

Nowy plik JPK_VAT ma zawierać informacje z obecnych deklaracji VAT-7 dla vatowców rozliczających się miesięcznie, VAT-7K dla vatowców rozliczających się raz na kwartał, a także VAT-27, dotyczący  transakcji, dla których podatnikiem jest nabywca, który rozlicza podatek ze sprzedaży. 
Dodatkowymi załącznikami dotyczącymi nowego JPK są VAT-ZZ, VAT-ZD oraz VAT-ZT.

1 kwietnia 2020 roku to data obowiązująca dużych podatników czyli takich, u których zatrudnionych jest ponad 250 osób, a obroty przekraczają 50 mln euro lub gdy suma aktywów bilansu przekracza 43 mln euro. 1 lipca 2020 roku obowiązuje wszystkich pozostałych. Dla podatników, którzy popełnili błędy w przygotowaniu JPK_VAT i nie spełnia on wymogów co do rzetelności i prawidłowości, przewidziana jest sankcja karna. 

Źródło: Gazetaprawna.plKontakt

Kancelaria Podatkowa mgr Iwona Ewerman Doradca Podatkowy (wpis 06173 )

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl biuro2@ewerman.pl
Telefon:
Sprawy niemieckie 793 926 508 Sprawy polskie 501 007 591
Projekt i wykonanie BerMar multimedia