O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Bezpieczna transakcja, czyli jak działa biała lista podatników VAT.

dodano: 2019-11-13
-
Nowym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest wprowadzenie wykazu vatowców. Należy jednak pamiętać, że dbałość o przejrzyste transakcje i weryfikacja kontrahentów leży nie tylko w interesie skarbówki, lecz przede wszystkim- samych podatników. 

Prawie każda reforma podatkowa wiąże się z dodatkowymi kosztami i zadaniami do wykonania dla przedsiębiorcy, natomiast warto uświadomić sobie, że w przypadku systemu split payment korzysta na tym nie tylko fiskus. Resort finansów wprowadził już STIR, zbiera pliki JPK, a także planuje rozszerzenie kręgu podatników objętych systemem split payment.

1 września 2019 roku została wprowadzona biała lista podatników VAT, która łączy spis zarejestrowanych podatników VAT , niezarejestrowanych, tych wykreślonych z wykazu oraz takich podatników, którzy zostali do niego przywróceni. Nowa baza umożliwi śledzenie historii rejestracji podatników VAT w pięcioletniej perspektywie. Stwarza to możliwość sprawdzenia czy nasz potencjalny kontrahent jest rzetelny, a także poprawne wstawianie faktur. Historia rejestracji podatnika w bazie vatowców zawiera między innymi informacje o odmowie rejestracji danego podmiotu w rejestrze podatników VAT, obok znajduje się również notatka z podstawą prawną takiej odmowy.

Temat niwelowania ryzyka wplątania się w oszustwa podatkowe nadal jest kontrowersyjny, pomimo pozytywnych aspektów korzystania z nowego wykazu. Jest to spowodowane nowymi sankcjami przewidzianymi przez ustawodawcę. Podatnik poniesie karę jeżeli dokona zapłaty na kwotę powyżej 15 tysięcy złotych na rachunek inny, niż ten który widnieje w rejestrze. Nie będzie wówczas możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych i solidarnie z nabywcą odpowie za jego zaległości podatkowe. Nowe kary staną się obowiązujące w styczniu 2020 roku lecz już teraz mają za zadanie skutecznie nakłonić do należytej staranności.

Objaśnienie resortu finansów mówi o tym, że należyta staranność w VAT oznacza wskazanie najważniejszych okoliczności, które będą brać pod uwagę urzędnicy skarbowi podczas oceny działalności przedsiębiorców przy rozliczeniach VAT. Jedną z podstawowych przesłanek branych pod uwagę przy ocenie dochowania należytej staranności przez podatników jest weryfikacja kontrahenta w ramach białej listy. Dotyczy to podatników, którzy nie dokonali oszustwa lub nie mieli świadomości, że dana transakcja służy oszustwu. Wypełnienie obowiązku weryfikacji kontrahenta poprzez pobranie potwierdzenia z konkretną datą chroni podatników przed transakcjami, które są niebezpieczne. Dzięki dochowaniu należytej staranności skarbówka wie, że ma do czynienia z rzetelnym podmiotem. Taki podatnik nie musi obawiać się kontroli ze strony Urzędu Skarbowego.

Źródło: Gazetaprawna.plKontakt

Kancelaria Podatkowa mgr Iwona Ewerman Doradca Podatkowy (wpis 06173 )

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl biuro2@ewerman.pl
Telefon:
Sprawy niemieckie 793 926 508 Sprawy polskie 501 007 591
Projekt i wykonanie BerMar multimedia