O firmie Oferta Aktualności Kontakt

Biała lista podatników VAT

dodano: 2019-11-13
-
Nowym obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest wprowadzenie wykazu vatowców.  

Prawie każda reforma podatkowa wiąże się z dodatkowymi kosztami i zadaniami do wykonania dla przedsiębiorcy, natomiast warto uświadomić sobie, że w przypadku systemu split payment korzysta na tym nie tylko fiskus. Resort finansów wprowadził już STIR, zbiera pliki JPK, a także planuje rozszerzenie kręgu podatników objętych systemem split payment.

1 września 2019 roku została wprowadzona biała lista podatników VAT, która łączy spis zarejestrowanych podatników VAT, niezarejestrowanych, tych wykreślonych z wykazu oraz takich podatników, którzy zostali do niego przywróceni. Nowa baza umożliwi śledzenie historii rejestracji podatników VAT w pięcioletniej perspektywie. Stwarza to możliwość sprawdzenia czy nasz potencjalny kontrahent jest rzetelny, a także poprawne wystawianie faktur. Historia rejestracji podatnika w bazie vatowców zawiera także informacje o odmowie rejestracji danego podmiotu  wraz z podstawą prawną takiej odmowy.

Temat niwelowania ryzyka wplątania się w oszustwa podatkowe nadal jest kontrowersyjny, pomimo pozytywnych aspektów korzystania z nowego wykazu. Jest to spowodowane nowymi sankcjami przewidzianymi przez ustawodawcę. Podatnik poniesie karę jeżeli dokona zapłaty na kwotę powyżej 15 tysięcy złotych na rachunek inny, niż ten który widnieje w rejestrze. Nie będzie wówczas możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych i solidarnie z nabywcą odpowie za jego zaległości podatkowe. Nowe kary staną się obowiązujące w styczniu 2020 roku.


Źródło: Gazetaprawna.plKontakt

Doradca Podatkowy mgr Iwona Ewerman (wpis 06173 )

ul. W.Pola 41/2
53-140 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl biuro2@ewerman.pl
Telefon:
790219388, 501007591
Projekt i wykonanie BerMar multimedia