O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Mały przedsiębiorca w Niemczech a podatek VAT

dodano: 2019-09-06
-
Mały przedsiębiorca to osoba prowadząca działalność gospodarczą lub wykonująca wolny zawód, która może zostać zwolniona z części obowiązków podatkowych z tytułu osiągania niskich przychodów. Jej obrót nie może przekroczyć kwoty 17 500 euro w roku poprzednim i 50 000 euro w roku bieżącym. W przypadku skorzystania z ulgi dla małych przedsiębiorców, niemiecki przedsiębiorca nie może od swoich obrotów pobierać podatku VAT. O chęci skorzystania z uregulowania przedsiębiorca powinien poinformować od razu po dokonaniu zgłoszenia działalności gospodarczej. 

Mały przedsiębiorca nie musi wykazywać podatku VAT w sporządzanych przez siebie rachunkach. Wystawiany przez niego rachunek musi jednak zawierać wszystkie pozostałe podstawowe dane, takie jak: nazwa i adres przedsiębiorcy, nazwa i adres odbiorcy usługi, data wystawienia dokumentu, numer rachunku, numer identyfikacji podatkowej lub identyfikacyjny VAT, dostarczone towary / świadczone usługi, data dostawy. Dodatkowo, jeżeli dzieło lub usługi mają związek z działalnością budowlaną, musi zawrzeć w rachunku informację o ustawowym obowiązku przechowywania dokumentów przez odbiorcę usługi.

Uregulowanie daje korzyści w sytuacji, gdy mały przedsiębiorca świadczy swoje usługi jedynie klientom nieuprawnionym do odliczania VAT i osiągającym przychód z kupna i sprzedaży towarów - mały przedsiębiorca może oferować swoje produkty taniej z tytułu niewykazywanego podatku VAT. Ponadto, do czasu osiągnięcia określonego dochodu, nowy przedsiębiorca ma mniejsze problemy z biurokracją (np. nie jest zobowiązany do  przesyłania do Finanzamtu comiesięcznej deklaracji w sprawie podatku VAT).

Źródło: punkt.media
Kontakt

Kancelaria Podatkowa mgr Iwona Ewerman Doradca Podatkowy (wpis 06173 )

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
Projekt i wykonanie BerMar multimedia