O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Zerowy PIT dla młodych

dodano: 2019-08-19
-
Nowa ulga dedykowana jest osobom osiągającym przychody ze stosunku pracy, stosunku służbowego, spółdzielczego stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub na podstawie umowy zlecenia w kwocie nie wyższej niż 85 528 zł w roku podatkowym. Maksymalna wysokość nieopodatkowanego przychodu w roku obecnym wyniesie 35 636,67 zł ze względu na krótszy okres obowiązywania zwolnienia (5 miesięcy). Dochód powyżej wskazanych limitów będzie opodatkowany według skali podatkowej. Co istotne, na ulgę nie ma wpływu ani liczba zawartych umów, ani liczba płatników. 

W roku bieżącym podatnik powinien złożyć oświadczenie na temat korzystania ze zwolnienia PIT - wówczas płatnik nie będzie zobligowany do obliczania i pobierania zaliczek na PIT. W przypadku niezłożenia oświadczenia, ulga będzie uwzględniona w zwrocie podatku w zeznaniu rocznym za rok 2019. Od przyszłego roku ulga będzie odliczana automatycznie (bez oświadczenia) podczas obliczania zaliczek na podatek.

Zerowy PIT nie obejmuje:
  • młodych przedsiębiorców,
  • osób pobierających zasiłek chorobowy, 
  • osób pobierających zasiłek macierzyński,
  • osób pobierających świadczenie rehabilitacyjne.
Ulga będzie stosowana do przychodów uzyskanych po 1.08.2019 r. Według obliczeń, roczny zysk z tytułu zwolnienia wyniesie od 1592 do nawet 6768 złotych (w zależności od wysokości wynagrodzenia miesięcznego). Z ulgi skorzysta ok. 2 miliony młodych pracowników.

Zerowy PIT nie zwalnia z opłacania składek na rzecz ZUS i NFZ. 


Źródło gov.plKontakt

Kancelaria Podatkowa mgr Iwona Ewerman Doradca Podatkowy (wpis 06173 )

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
Projekt i wykonanie BerMar multimedia