O firmie Oferta Aktualności Cennik Kontakt

Zasiłek chorobowy w Niemczech

dodano: 2019-08-08
-
W przypadku niezdolności do pracy ze względów zdrowotnych, pracownikom zatrudnionym na podstawie niemieckiej umowy o pracę przysługuję tzw. Krankengeld, czyli niemiecki zasiłek chorobowy. Pracownikom ubezpieczonym w państwowej ubezpieczalni wynagrodzenie wypłacane jest przez 6 tygodni bezpośrednio przez pracodawcę. Osoba ta otrzymuje w tym okresie 100% swojego dotychczasowej wypłaty.

Pracownik jest zobowiązany dostarczyć zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy najpóźniej w przeciągu 3 dni od daty wystawienia. Warunkiem pobierania zasiłku bezpośrednio od pracodawcy jest minimalny okres stosunku pracy równy 4 tygodnie.

 W przypadku, gdy niezdolność do pracy z tytułu choroby utrzymuje się przez dłuższy czas, wówczas Krankengeld wypłacany jest przez kasę chorych. Wypłata zasiłku dla tej samej choroby może wynosić maksymalnie 78 tygodni (czas ten jest obliczany na nowo po upływie 3 lat). Wysokość zasiłku wypłacanego przez kasę chorych wynosi 70 % wynagrodzenia brutto przy założeniu pobierania kwoty nie wyższej niż 90% wynagrodzenia netto. Obecnie maksymalna możliwa wysokość kwoty zasiłku chorobowego to 2 966,40 euro brutto miesięcznie (2 604,68 netto).

Do zasiłku chorobowego nie mają prawa następujące osoby:
  • dzieci i małżonkowie (bezpłatnie ubezpieczeni w ramach ubezpieczenia rodzinnego),
  • osoby bezrobotne pobierające ALG II,
  • studenci i praktykanci.
Krankengeld dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą jest zależny od wysokości i rodzaju odprowadzanych składek.


Źródło: dojczland.infoKontakt

Kancelaria Podatkowa mgr Iwona Ewerman Doradca Podatkowy (wpis 06173 )

ul. W. Pola 41/2
53-234 Wrocław
Email:
biuro@ewerman.pl
Telefon:
501 007 591
Projekt i wykonanie BerMar multimedia